Loading...
Pierwsza wizyta – jak się do niej przygotować i jak przebiega

Pierwsza wizyta – jak się do niej przygotować i jak przebiega

Pierwsza wizyta u specjalisty jest tą najważniejszą. To na niej określamy problemy, z którymi chcemy sobie poradzić i cele, które chcemy osiągnąć.
Taka wizyta trwa zazwyczaj od 60 do 90 minut. Czego powinniśmy się spodziewać, aby przebiegła bez zbędnego stresu? Jak wyciągnąć z niej możliwie najwięcej korzyści?

Na początku badania krwi

W mojej pracy najważniejsze jest zdrowie pacjenta. W celu określenia stanu zdrowia naszego organizmu, przed pierwszą wizytą proszę o wykonanie podstawowych badań krwi:

 • morfologia, OB
 • profil lipidowy (cholesterol całkowity, HDL, LDL, trójglicerydy)
 • glukoza na czczo

Ważne, aby nie były one wykonane wcześniej niż do 6 miesięcy przed wizytą.
W przypadku dodatkowych schorzeń proszę również o przyniesienie ze sobą innych aktualnych badań. Jeżeli wywiad wykaże wątpliwości, co do stanu zdrowia, mogę zalecić wizytę u lekarza specjalisty. Wszystko po to,
aby faktycznie udało nam się osiągnąć założony cel. Tymczasem jego realizację mogą uniemożliwić liczne problemy np. nieuregulowany układ hormonalny, brak wiedzy o swoich nietolerancja, alergiach, stanach zapalnych i wiele innych.

Następnie analiza i pomiary

Są też badania, które wykonujemy na wizycie. Należy do nich analiza składu ciała na profesjonalnym medycznym analizatorze InBody 120. Jest to sprzęt umożliwiający dokładne zbadanie tego, z czego faktycznie składa się nasze ciało. Poziomy tkanki tłuszczowej, masy mięśniowej, wody – to właśnie, między innymi, ukażą wyniki analizy. Aby jednak takie badanie było możliwie wiarygodne, przed badaniem należy:

 • nie jeść 3-4h przed wizytą (w przypadku wizyt porannych najlepiej być na czczo)
 • unikać napojów zawierających kofeinę (kawa, herbata, napoje energetyczne) i alkoholu na 24h przed wizytą
 • unikać dużego wysiłku fizycznego na 12h przed wizytą
 • oddać mocz do 30 min przed wizytą i ograniczyć na ten czas przyjmowanie płynów
 • wypróżnić się
 • jeśli to możliwe, nie przyjmować w tym dniu diuretyków (leków moczopędnych)
 • ubrać się lekko lub w taki sposób, aby możliwe było ściągnięcie cięższej, wierzchniej warstwy odzieży
 • unikać w tym dniu rajstop, gdyż na czas analizy należy stanąć gołymi stopami na elektrodach

Ponadto, podczas analizy pacjenci proszeni są o ściągnięcie biżuterii,
w szczególności metalowej i dotykającej elektrod (pierścionki, obrączki),
aby nie zaburzać przewodnictwa.

Przeciwwskazaniem do wykonania badania jest:

 • ciąża
 • rozrusznik serca

Dodatkowym badaniem jest pomiar fałdów skórnych za pomocą specjalistycznego fałdomierza typu Lange. Pomiar przydaje się w szczególności, gdy niemożliwa jest analiza składu ciała. Ponadto sporadycznie wykonujemy dodatkowe pomiary obwodów między innymi tali, brzucha, bioder, ramion, ud
i klatki piersiowej.

Wywiad żywieniowy i medyczny (historia chorób)

Wywiad jest podstawowym elementem pierwszej wizyty. Jego skrupulatne przeprowadzenie umożliwia uchwycenie błędów żywieniowych i elementów stanu zdrowia, które mogą być przyczyną dotychczasowych „dietetycznych porażek”. Jest niezbędny, gdyż na jego podstawie ustalamy zalecenia dietetyczne i możemy ustalić całkowicie indywidualną, dostosowaną do stanu zdrowia dietę.

Warto zastanowić się przed wizytą jak wyglądają obecnie nasze posiłki.
Ile posiłków dziennie najczęściej spożywamy, jak one wyglądają, czy jemy regularnie o stałych porach, czy podjadamy pomiędzy posiłkami,
i co podjadamy oraz ile płynów wypijamy. To będą z pewnością jedne z wielu pytań, dotyczące naszego żywienia, w trakcie pierwszej wizyty. Ponadto, proszę
o spisanie wszystkich leków i suplementów, które spożywamy i w jakiej dawce. Dzięki temu nie pominiesz niczego, gdy o to zapytam.

Istotne są też choroby, które występowały w rodzinie. Jeżeli nie znamy chorób naszych rodziców, rodzeństwa i dziadków, warto zorientować się odpowiednio wcześniej. Daje to możliwość przeanalizowania w wywiadzie medycznym, jakimi chorobami jesteśmy obciążeni genetycznie i na co szczególnie musimy uważać w naszej codziennej diecie.

Na co możesz liczyć

Nie obawiaj się! Na spotkaniu ze mną, nie podlegasz ocenie. Nie pomyślę „jaki chudy”, „ale gruba”. Jesteś fantastyczną osobą, która odważyła się poprosić
o pomoc. Osobą, która wierzy w siebie i w to, że z moją pomocą uda się spełnić marzenia i zrealizować cele. Wysłucham każdego pytania, nie bój się ich zadawać. Nie ma głupich pytań! Udzielę rady na każdy żywieniowy temat i rozwieję wszelkie dietetyczne wątpliwości. Nie jestem encyklopedią,
to prawda. Jeśli nie będę pewna odpowiedzi, powiem Ci o tym, upewnię się
w naukowych źródłach i uzyskasz tę prawdziwą, zgodną z aktualnym stanem wiedzy.

Wszystko, co proponuję wynika z troski i pewności, że to właśnie jest dla Ciebie najlepsze. Nie zawsze warto upierać się przy wielodniowym jadłospisie.
Być może wystarczą Ci zalecenia, przykłady posiłków, kilkudniowy przykładowy jadłospis albo szablon według którego samemu wybierasz produkt z jednej grupy.

Nie jesteś kolejnym przypadkiem! Jesteś wyjątkowym człowiekiem i tak jesteś przeze mnie traktowany. Zapewnię Ci indywidualne podejście, indywidualne wskazówki i w razie konieczności indywidualny jadłospis!

Skontaktuj się ze mną i przekonaj, że warto spróbować.
Nie za miesiąc, nie za tydzień, a właśnie dziś!

Bo po co odkładać tak ważne i miłe spotkania na później?

Polub mnie

Kategorie

Popularne